Spotkanie opłatkowe
4 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie wspólnotowe.
Po mszy św. W kościele św. Lamberta, jutrzni i modlitwie myślnej nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem. Odpowiedzialny za formację przeczytał Ewangelię o Narodzeniu Pańskim, przewodnicząca złożyła życzenia całej wspólnocie, następnie wszyscy składaliśmy sobie życzenia i dziękowaliśmy sobie za wspólne chwile minionego roku. Długo kolędowaliśmy i gawędziliśmy przy kawie i pysznych ciastach.
Jak co roku losowaliśmy intencje, w których każdy z nas będzie modlił się w tym roku, oraz osobę ze wspólnoty, którą będzie otaczał swoją modlitwą.
Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą Anioł Pański.
Na jedno z ciast nasza siostra podała przepis:
Przepis na szarlotkę siostry Violi , świeckiej karmelitanki bosej
2,5 szklanki mąki dalachowskiej przesiewam na stolnicę, mieszam z proszkiem do pieczenia (2 łyżeczki) i cukrem waniliowym – całym lub połową w zależności od upodobań do słodkości. Teraz dodaję 1 paczkę margaryny mlecznej lub masła, siekam nożem na małe kawałki i wyrabiam jak na kruszonkę. Po zagnieceniu robię miejsce na żółtka (4-5 żółtek) i 2 kopiaste łyżki kwaśnej śmietany.
Krótko zarabiam, żeby powstało ciasto do wałkowania. Rozdzielam na połowę. Jedną połowę kładę do zamrażalnika. Drugą połowę rozwałkowuję podsypując mąką, na placek wielkości brytfanki. Bardzo ważne, żeby pokłuć ciasto widelcem, bo inaczej się pręży. Zapiekam 20-25 min w temp. 180 stopni.
Do 1 kg kwaśnych jabłek podkładam spory kawałek kostki masła, dolewam trochę wody i stawiam na ogniu, gdy się rozpadną, zdejmuję z ognia, sypię łyżeczkę cynamonu, sok z połowy cytryny i 2 łyżki cukru.
Na podpieczony spód wykładam jabłka, na nie kładę pianę ubitą z białek z 2 łyżkami cukru.
Na wierzchu rozwałkowuję pozostałą część ciasta, którą nakłuwam widelcem.
Piekę w temperaturze 180 stopni do uzyskania koloru ładnie wypieczonego ciasta.
Smacznego
Przyrzeczenia Anny
7 marca 2020 roku nasza siostra Anna od Najświętszego Sakramentu złożyła przyrzeczenia czasowe na ręce asystenta wspólnoty ojca Wojciecha Twardzika OCD. Podczas homilii ojciec przypomniał, że to wierność Chrystusowi i Najświętszej Maryi Pannie w codziennych wyborach, każdego dnia wypełnianie nauki naszych świętych Rodziców: Teresy od Jezusa i Jana od Krzyża, czyni nas karmelitami.
Otaczamy naszą siostrę modlitwą, życząc wytrwania w wierności powołaniu.
Karmelitańskie czuwanie na Jasnej Górze
21 sierpnia w wigilię wspomnienia obowiązkowego Najświętszej Maryi Panny Królowej odbyło się na Jasnej Górze czuwanie modlitewne Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.
Zgromadziliśmy się przed obrazem Matki na apelu jasnogórskim. Czuwanie rozpoczął o. Grzegorz Irzyk OCD, który wygłosił słowo wstępne. Adorowaliśmy Pana w Najświętszym Sakramencie. Rozważania prowadzące do modlitwy wewnętrznej „Maryja, niezawodna przewodniczka na drogach naszego życia”, które przygotowała wspólnota z Sosnowca, przypomniały, Kto jest miłością pierwszą i największą. O północy rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ojca Grzegorza, zakończona aktem zawierzenia Polski Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Wpatrzeni w Oblicze Maryi odmówiliśmy część radosną różańca z rozważaniami św. Jana od Krzyża – modlitwę różańcową poprowadziła wspólnota z Radomska. Pięknej oprawy nadał mszy świętej i modlitwom śpiew scholi Mariam z Czernej.
W czasie przerw były swobodne rozmowy – cieszyliśmy się ze spotkania po miesiącach izolacji z powodu pandemii. To pierwsze modlitewne spotkanie po trudnym czasie napełniło nas nadzieją i siłą do podążania drogą naszego powołania pod przewodnictwem i opieką Maryi.