Historia Wspólnoty

Radomsko

Rekolekcje wspólnotowe w Domu Modlitwy przy klasztorze OO. Karmelitów Bosych w Piotrkowicach pod przewodnictwem O. Asystenta Krzysztofa Górskiego OCD. 27 – 30 kwiecień 2012r.
W ołtarzu bocznym kolegiaty św. Lamberta znajduje się już od 1683 r. łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 1697 r. skupiał Bractwo Matki Bożej Szkaplerznej, został uratowany z pożaru kościoła. W 1876 roku został odrestaurowany przez artystę malarza Józefa Buchbindera z Warszawy.

Początki wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych przy kościele parafialnym św. Lamberta sięgają roku 1960, kiedy to w dn. 17 września w Czernej odbyły się obłóczyny s. Heleny Szyda, która przyjęła imię zakonne s. Józefa od Niepokalanego Serca Maryi. W dniu złożenia przez nią ślubów w Łodzi dn. 15 października 1961 r. o. Dyr. Mieczysław Woźniczka naznaczył tą siostrę przełożoną powstającego w Radomsku Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego.  O. Dyrektor wyraził pragnienie by Matka Boża Szkaplerzna, która od trzystu lat odbiera cześć w kościele św. Lamberta, miała synów i córki okrytych Szkaplerzem Świętym i należących do Jej Zakonu. Na zaproszenie ks. Brunona Magotta, ówczesnego proboszcza, 13 lipca 1966 r. przybył do Radomska o. Mieczysław Woźniczka i przed odpustową uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej przygotował parafię modlitwą i wygłoszonymi naukami. W samą uroczystość przyjął do Szkaplerza Świętego ponad 500 osób i wskrzesił przez to w parafii kult Matki Bożej Szkaplerznej. Od tej pory Zakon rozwija się. Podczas pierwszych wyborów zarządu w roku 1969, uprawnionych do głosowania było trzynaście osób. Obecnie do Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego w Radomsku należą dwadzieścia cztery osoby.

Od wielu lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiana jest z ofiar wspólnoty Msza Św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi. Wspólnota włączyła się w centralne obchody jubileuszu 750-lecia Szkaplerza Karmelitańskiego. W sierpniu 2001 r. została powołana przy świeckim Zakonie Diakonia Modlitwy DAM.  Staraniem wspólnoty 15 czerwca 2005 r. przybyły do Kolegiaty św. Lamberta relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które peregrynowały z okazji 400-lecia przybycia Karmelitów Bosych do Polski. Na uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej 16.07.2008 r. wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Radomsku ufundowała dla Kolegiaty Świętego Lamberta ornat wyhaftowany przez siostry Karmelitanki Bose z Częstochowy. W domu parafialnym przy kolegiacie św. Lamberta znajduje się biblioteka dysponująca księgozbiorem z najważniejszymi dla formacji karmelitańskiej pozycjami literackimi.

Wspólnota Świeckiego Zakonu uczestniczy w duchowych dobrach całego Zakonu Karmelitańskiego.
Na jej czele stoi Przewodnicząca wraz z  Radą Wspólnoty. Spotkania wspólnoty odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

W kolegiacie św. Lamberta każdego roku od 7 do 15 lipca odprawiana jest nowenna przed uroczystością odpustową. W uroczystość odpustową Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca są przyjęcia do Rodziny Szkaplerznej poprzez nałożenie Szkaplerza Karmelitańskiego. Od 1985r. do 2011r. przyjęło Szkaplerz Święty w naszej kolegiacie 871 osób, także z innych miast i miejscowości.

Wybory do Rady Wspólnoty 2018 rok