rok 2022

Radomsko

Styczniowe spotkanie naszej wspólnoty

Nasza radomszczańska wspólnota tym razem spotkała się nie jak zawsze w pierwszą sobotę miesiąca (gdyż wypadała ona akurat 1 stycznia w Nowy Rok) ale w kolejną sobotę 8 stycznia 2022 r. Styczniowe spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Św. po której udaliśmy się do kaplicy, aby tam przed Najświętszym Sakramentem odmówić modlitwę Ofiarowania się Duchowi Świętemu oraz Modlitwę Serca.

Następnie przeszliśmy do salki. Po wspólnym odmówieniu Jutrzni oraz zapoznaniu się z tematami programowymi dla wspólnot karmelitańskich dotyczących przyszłości rozpoczęliśmy wspólne świętowanie dzieląc się opłatkiem oraz śpiewając kolędy.

1 stycznia 2022 do naszej Radomszczańskiej wspólnoty została oficjalnie przyjęta świecka karmelitanka Anita Frankiewicz o predykacie Anita od Eliasza, która już wcześniej brała udział w kilku naszych spotkaniach aby lepiej zapoznać się ze wspólnotą.

Powitanie Ojca Romualda

5 lutego na naszym spotkaniu gościliśmy po raz pierwszy nowego asystenta radomszczańskiej wspólnoty o. Romualda Gościewskiego OCD.

Po zapoznaniu się Ojca asystenta z obecnymi na spotkaniu członkami wspólnoty o. Romuald wygłosił konferencję o Duchu Św., w której przedstawił poszczególne symbole Ducha Świętego (Woda, Woda Żywa; Namaszczenie; Ogień; Obłok i światło; Pieczęć; Ręka; Palec; Gołębica). Następnie Jego Dary i przeciwieństwa (Dar mądrości – głupota; Dar rozumu – nierozumność; Dar rady – bezradność, oskarżanie; Dar męstwa – tchórzliwość; Dar umiejętności – beztalencie; Dar pobożności – bezbożność; Dar bojaźni Bożej – zatwardziałość serca, zuchwałość). Później omówił Owoce Duch Świętego i przeciwieństwa wg. Gal 5, 22-23 oraz tradycji Kościoła (Miłość – egoizm, nienawiść; Radość – smutek; Pokój – niepokój; Cierpliwość – niecierpliwość; Łaskawość – brak miłosierdzia; Dobroć – złośliwość; Uprzejmość – arogancja; Cichość – szum, hałas; Wierność – niewierność; Skromność – ważność, pyszność; Wstrzemięźliwość, opanowanie – wybuchowość; Czystość – rozwiązłość). O. Romuald podał także różnice pomiędzy darami, a owocami Ducha Św. I tak: dary Ducha Świętego przychodzą w rezultacie osobistego przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela oraz otwarcia się na Ducha Świętego, są zorientowane na budowanie Kościoła czyli Ciała Chrystusowego, otrzymywanie ich nie jest uzależnione od dojrzałości duchowej, stanowią środek do celu, mogą być podrabiane czyli fałszowane. Natomiast Owoce Ducha Świętego przychodzą w rezultacie stałego oddawania życia Jezusowi i Duchowi Świętemu, są zorientowane na kształtowanie charakteru człowieka, odzwierciedlają proces wzrostu i dojrzałości duchowej, stanowią cel sam w sobie i są bardzo trudne do podrobienia, ponieważ dotyczą postawy człowieka.

O. Romuald podzielił się także z naszą wspólnotą pięknym wierszem Kard. Adama Stefana Sapiehy pt. CICHO

Cicho Boską spełniać wolę
Cicho bliźnim ulżyć dolę
Cicho kochaj ludzi, Boga
Cicho - oto święta droga
Cicho z swymi dzielić radość
Cicho wszystkim czynić zadość
Cicho innych błędy znosić
Cicho życzyć, błagać, prosić
Cicho zrzec się, ofiarować
Cicho ból swój w sercu chować
Cicho jęki w niebo wznosić
Cicho skrycie łzą się rosić
Cicho kiedy ludzie męczą
Cicho, gdy pokusy dręczą
Cicho zmianę życia znieść
Cicho krzyż z Jezusem nieść
Cicho Jezus w hostii sam
Cicho milcząc mówi nam
Cicho ufaj zbawcy swemu
Cicho tęsknij, wzdychaj ku Niemu
Cicho z cnoty zbieraj plon
Cicho aż nadejdzie zgon
Cicho ciało spocznie w grobie
Cicho da Bóg niebo Tobie


Majowe spotkanie oraz Jubileusze w naszej wspólnocie

W dniu 14.05.2022 r. w święto św. Macieja obchodziliśmy jubileusz naszych Sióstr w Karmelu : 40-lecia przyrzeczeń Elżbiety Kowalskiej o predykacie Faustyny od Pana Jezusa Miłosiernego oraz Janiny Mielczarek o predykacie Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej jak i 25-lecie przyrzeczeń Anity Frankiewicz od Eliasza.

Uroczystość rozpoczęliśmy od uczestnictwa w Eucharystii w kościele św. Lamberta, której przewodniczył ks. Proboszcz Antoni Arkit. Podczas homilii ksiądz nawiązał do łaski powołania, do różnych zadań w życiu świeckim jak i do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych oraz do Jubileuszu naszych Sióstr.

Po Mszy Św. udaliśmy się do kaplicy, aby adorować Najświętszy Sakrament oraz modlić się modlitwą serca, którą poprowadziła Anna Cierniak od św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Następnie przeszliśmy do naszej salki, gdzie odmówiliśmy Jutrznię oraz wysłuchaliśmy interesującą konferencję Anny Ligudzińskiej od Najświętszego Sakramentu o wielkim bogactwie życia błogosławionej Janiny Kierocińskiej – karmelitanki Dzieciątka Jezus .

Podczas wspólnego świętowania złożyliśmy naszym siostrom życzenia wręczając im kwiaty oraz pamiątkową kartkę z podpisami członków wspólnoty. Delektowaliśmy się wspaniałym tortem jubileuszowym, a na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie z naszymi Jubilatkami. W atmosferze serdecznych rozmów, cieszyliśmy się z naszych Jubilatek umacniając tym samym nasze relacje we wspólnocie.

Wyjazd wspólnoty do Lublińca

Kolejne nasze spotkanie wspólnotowe odbyło się 11 czerwca 2022 w Lublińcu połączone ze zwiedzaniem muzeum Edyty Stein z okazji Roku Edyty Stein – świętej Karmelu (św. Teresa Benedykta od Krzyża) jak i patronki Europy. W 2022 roku przypada 130. rocznica jej urodzin oraz 80. rocznica jej śmierci.

Spotkaliśmy się na rynku przy fontannie z dziewczynką wskazującą kierunek drogi do muzeum. Po drodze można było odczytywać, ze specjalnych płytek usytułowanych w chodniku, kolejne losy tej wielkiej świętej, które zaprowadziły nas do samego budynku, kamienicy z 1857 roku z napisem S. Courant, czyli nazwiskiem dziadków ze strony matki, gdzie Edyta Stein jako dziecko bardzo chętnie przyjeżdżała na wakacje. Do dziś zachował się stopień u wejścia, na którym mała Edytka miała często siedzieć wpatrując się w rynek.

Znajdujące się w muzeum tablice począwszy od drzewa genealogicznego przybliżają życie Edyty Stein. Dzieje jej rodziny można prześledzić na podstawie źródeł historycznych od połowy XVII w. jak i epokę, w której święta żyła. Kolejne tablice to już czasy życia samej świętej od dzieciństwa, poprzez studia, chrzest, życie klasztorne, transport do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i śmierć w komorze gazowej. Na posadzce wyłożonej brukiem znajdują się tory kolejowe prowadzące do obrazu tunelu, które od razu kojarzą się z drogą do Auschwitz, gdzie zakończyło się ziemskie życie Edyty Stein.

Po muzeum oprowadzała nas przemiła pani przewodnik, która pokazała nam także ciekawy film o życiu i świętości Edyty Stein.

Na Małym Rynku w Lublińcu znajduje się pomnik Edyty Stein przedstawiający symboliczną postać w habicie.

11.10.2008 r. miastu Lubliniec nadano patronat św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Kolejnym naszym przystankiem było Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jest to pierwsze z sanktuariów w Polsce i na świecie poświęcone Edycie Stein. Spotkaliśmy się z proboszczem parafii, który opowiedział nam historię budowy kościoła oraz podkreślił, iż sensem życia Edyty Stein było poszukiwanie prawdy, którą całkowicie odnalazła dopiero w Bogu. Po Eucharystii wraz z ks. Proboszczem odmówiliśmy wspólnie litanię do świętej, po której ucałowaliśmy ze czcią relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Pobyt w Lublińcu był dla nas ucztą duchową i ubogacił naszą wiedzę o świętej. Bogatsi o to doświadczenie z radością w sercu wracaliśmy do naszych domów.

Ogólnopolskie czuwanie Karmelu na Jasnej Górze

W nocy z 21 na 22 sierpnia 2022 odbyło się kolejne ogólnopolskie, modlitewne czuwanie Karmelu na Jasnej Górze, w którym udział wzięli także członkowie naszej radomszczańskiej wspólnoty.

Rekolekcje w Piotrkowicach 2-4.09.2022

Początkiem września nasza Radomszczańska wspólnota wybrała się na rekolekcje do o. Romualda, czyli do Karmelitów Bosych w Piotrkowicach koło Kielc.

Ostatnie spotkanie naszej wspólnoty w 2022r.

Po raz ostatni w tym roku spotkaliśmy się 10 grudnia w odnowionej sali, która wcześniej służyła nam przez wiele, wiele lat. Zawitał do nas także o. Romuald Gościewski, który poprowadził modlitwę serca oraz wygłosił adwentową konferencję – z czego bardzo żeśmy się ucieszyli.

PODZIĘKOWANIE

Końcem roku 2022 serdecznie dziękujemy Proboszczowi Parafii Św. Lamberta w Radomsku ks. Antoniemu Arkitowi za otwartość, obecność i wszelkie dobro wypływające z serca, a skierowane w stronę naszej wspólnoty. Wielkie Bóg Zapłać!